Категории
☰ИЗДАДЕН МИ Е РЕВИЗИОНЕН АКТ
Връчен Ви е ревизионен акт и си задавате въпроса какви действия да предприемете. Имате възможност да обжалвате така съставения акт.
На първо място, следва да сте запознати, че ревизионният акт представлява индивидуален административен акт, с който се установяват, изменят или прихващат задължения за данъци, възстановяват се резултати за данъчен период, който подлежи на възстановяване или се възстановяват недължимо платени суми. Поради тази си природа той отговаря на определени изисквания за законосъобразност, изрично посочени в чл. 146 от АПК, които съдът следва да обсъди.
На второ място, ревизионният акт трябва да Ви бъде връчен в 7-дневен срок от издаването му. От датата, на която го получите - лично, чрез упълномощен представител или е връчено на член на семейството Ви, пред Вас стоят два възможни подхода. Първият вариант е да изпълните доброволно, като внесете задължението към фиска в 14-дневен срок. Вторият вариант касае пропускането на този срок и неизпълнение от Ваша страна, в който случай държавата може да прибегне до принудително събиране на публичното вземане.
На трето място, в 14-дневен срок от връчването на ревизионния акт можете да обжалвате акта в неговата цялост или в отделна част. Обърнете внимание, че ревизионният акт подлежи на предварително изпълнение, по този начин за държавата се гарантира, че ще събере размера на задължението, а Вие ще си спестите разходи за погасяване на лихви и разноски. Обжалването на акта обаче няма да спре предварителното изпълнение, освен ако не представите надлежно обезпечение.
В ДОПК е предвидена особеност относно реда за обжалване. Предвидено е задължително обжалване по административен ред до директора на дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” (ОДОП) на НАП чрез териториалния директор на териториалната дирекция на НАП. Компетентният орган, който ще разгледа жалбата Ви, ще се произнесе с решение, с което може да отмени, да потвърди или да измени изцяло или частично ревизионния акт, като следва да провери всички изисквания за законосъобразност по чл. 146 от АПК. Той е задължен да се произнесе в 60-дневен срок от получаването на жалбата. Възможно е директорът на дирекция “ОДОП” да не се произнесе в срок, в такъв случай се приема, че потвърждава акта.
Ако не сте доволни и не е удовлетворен интересът Ви с решението на директора на дирекция “ОДОП” следващата фаза на обжалване на ревизионния акт е пред административен съд по седалището Ви, ако сте юридическо лице, или по постоянния Ви адрес, ако сте физическо лице. Разполагате с преклузивен 14-дневен срок от получаване на решението, за да обжалвате ревизионния акт, с изтичането на който нямате възможност да защитите правата си в съда. Ако не сте оспорвали целия ревизионен акт пред директора на дирекцията “ОДОП”, имате възможност пред съда да оспорвате единствено частта, срещу която сте подали жалба до директора на дирекцията.
Спорът е по същество, т.е. съдът ще разгледа не само релевираните от Вас възражения с жалбата, а ще провери законосъобразността на акта - компетентен ли е органът, издал ревизионния акт, спазена ли е формата му, има ли допуснато нарушение на правилата по издаване на акта и противоречие с материалните разпоредби и целта на закона. По тези въпроси съдът ще се произнесе с решение, което подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.
При въпроси и нужда от консултация, може да се свържете с нас
Адвокатска кантора Мариана Розованова, телефон 0878 87 10 18
сподели статията