Категории
☰Следи ли НАП доходите, които получавате от онлайн търговия чрез куриерски фирми?
Във времената, в които живеем, онлайн търговията набира все по-голяма популярност. Няма начин НАП да седи безучастно и да позволят получаване и съответно укриване на доходи. Тя има заложбите на детектив, който може да ви „стъжни” живота.
Обичайно онлайн търговията се осъществява чрез изпращане на продаваните продукти с куриерски или пощенски пратки с наложен платеж.
За продажбата на движими вещи по принцип не се дължат данъци, освен в случаите, при които продавачът по закон има качеството на търговец и е налице осъществена търговска дейност.
Едно лице има качеството „търговец”, когато по занятие извършва покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид, както и ако е образувало предприятие, изискващо делата му да се водят по търговски начин. От горното следва, че са важни сделките, в които участва едно лице, независимо дали е вписано или не в Търговския регистър.
Кои сделки се приемат за търговски?
Ако например обявите за продажба и продадете чрез обяви в интернет старите си мебели- маса, диван и столове, това определено не са търговски сделки, защото са извършени по изключение и не може да се приеме, че са резултат от осъществявана от вас по занятие стопанска дейност. В този случай няма да декларирате получените доходи от продажбите и няма да ви се начисляват данъци. Същото важи и за вещите, които сте получили по наследство или по завет.
Вторият пример е следния – откривате стари мебели на изгодни цени и решавате да ги препродадате / ясно с каква цел /. Пускате обяви в интернет, посочвате цена, изпращате с куриер с наложен платеж направените поръчки от клиенти. В този случай е налице извършване на търговски сделки и доходите от тях подлежат на деклариране и на облагане с данъци, а като бонус дължите и осигуровки. По смисъла на закона вие сте търговец, дори и да нямате регистрирана фирма, дори и да действате като физическо лице. В този ред на мисли, ако имате регистрирана фирма и извършвате същата дейност-онлайн търговия- данъкът ви ще е не 15 процента, а 10 процента.Да не забравяме и изискването за задължителна регистрация по ЗДДС, в случай, че за последните 12 месеца се окаже, че имате облагаем оборот над 50 000 лева.
Физическите лица, реализирали доход през календарната година от онлайн продажби, са длъжни да го декларират в данъчната си декларация, която се подава в края на юни следващата година и да заплатят дължимия данък в размер на 15 процента. Важно е да знаете, че с внесени промени в Закона за пощенските услуги задължиха куриерските фирми и пощенските станции да събират данни за всички изплатени суми чрез т.нар- наложен платеж и при поискване да подават информацията към НАП, а и тя всичко вижда.
Имате ли задължение за издаване на фискален бон?
Задължението за издаване на фискален бон е в зависимост от начина на плащане от страна на клиента. Когато плащането се извършва в брой, чрез кредитна или дебитна карта, чрез наложен платеж, се издава фискален бон.
Фискален бон няма да издавате, ако плащането е извършено чрез пощенски превод чрез лицензиран пощенски оператор. От 01.06.2021г обаче има изисквания за подаване на допълнителна информация на хартиен или електронен носител, което не винаги е възможно и удобно.
Адвокатска кантора Мариана Розованова, тел.:0878 87 10 18
сподели статията