Категории
☰ПОКУПКА НА АВТОМОБИЛ "ВТОРА УПОТРЕБА"-ВЪЗМОЖНИ РИСКОВЕ
Владимир е обикновен, средностатистически българин.И като такъв има едно желание, даже две, пък може и повече да са, но важното е, че и те са съвсем обикновени- да се ожени за хубава жена, да има добри деца, да живее в собствено жилище и да си купи кола. Пари нужни ли са му-разбира се, колкото повече , толкова по-добре. Много ли Ви се струва всичко това?
Усмихвате се …….- вие си знаете защо.
И така нашият герой Владимир е късметлия. Вярно, все още няма собствено жилище, но пък има прекрасно семейство. И е дошъл денят, в който е решил да си купи лек автомобил. На старо е , но пък е нещо, за което дълги години е мечтал.
Дори и с риск да помрачим щастието му, добре е да му споменем някои възможни опасности, криещи се в покупката на кола- втора употреба. Вярно е, че повечето хора си купуват стари коли и нямат никакви проблеми. Може би описаните „сценарии” са прекалени, но да не забравяме, че всичко е възможно.
1.Възможно е автомобилът да е запориран.
Това е хипотеза, при която евентуално продавачът на автомобила има задължения и като обезпечителна мярка му е наложен запор от съдебен изпълнител. За да се вдигне запорът е нужно продавачът-длъжник да плати задълженията, заедно с лихвите и разноските по изпълнителното дело. Но дали и кога би станало това освобождаване от наложения запор е въпрос с повишена трудност и с неясен резултат.
Какво би се случило, ако има запор?
Владимир няма да може да регистрира купеното МПС в КАТ на свое име и в такъв случай ще му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение, поради неспазване на 14 дневният срок за това.
Владимир би попаднал в доста неизгодна ситуация. Купил си е кола и е платил уговорената цена на продавача. Но Владимир не може да я регистрира на свое име, подлежи на санкция поради тази причина и същевременно не може да я продаде, защото по талон колата не се води негова собственост.
Какво е нужно да направи Владимир?
Още преди покупката, той трябва да направи справка по регистрационния номер на автомобила в съответното поделение на КАТ.
Това е малко усилие, което би му донесло голямо спокойствие в бъдеще.
2. Възможно е автомобилът да е издирван от Интерпол.
Звучи Ви налудничево, но това е напълно реална хипотеза. Например автомобилът е откраднат от Италия, Германия или друго място, с цел облагодетелстване от застраховки. Действителният собственик е възможно на по-късен етап да я обяви за издирване, но Вие да се окажете потърпевш в случая. Какво би се случило? Засичат автомобилът, привикват Ви на разпит и го конфискуват. Като по филмите, нали?
Но определено може да се случи на Владимир и той да се окаже филмова звезда, но от тези, за които киното е част от живота им.
Какво трябва да направи Владимир?
Той трябва да направи проверка в КАТ по номера на рама на автомобила. Това е платена услуга, но си заслужава.
3. Възможно е автомобилът да се окаже с наложен особен залог.
Какво означава това?
Пример-продвачът на МПС е изтеглил кредит от банка или небанкова институция и е учредил в тяхна полза залог върху своя движима вещ- автомобила си.
Хубавата новина е, че особените залози подлежат на вписване и съответно за тях може да се направи справка.
Но има реални залози, за които няма такова изискване за вписване и проверката е мисия невъзможна.
Какво е нужно да направи Владимир?
Да поиска справка по трите имена и ЕГН на продавачът-собственик на МПС в Централният регистър на особените залози.
4. Неплатени данъци
При продажба на автомобил задължително се изисква документ за платени данъци. Но все още има нотариуси, при които сделка може да мине и без това.
Проблемът, който може да възникне за Владимир е не, че той ще трябва да покрие данъците, дължими от продавача. В Законът за местните данъци и такси е предвидено, че купувачът дължи данъци от момента на сключване на покупко-продажбата и придобиване на собствеността върху автомобила.
Проблем би настъпил, ако продавачът не е регистрирал изобщо колата си в данъчното. Купил я е от чужбина или от автокъща, но не е извършил необходимата регистрация.
В този случай, Владимир , за да регистрира автомобила си, ще му искат и квитанция за платен пътен данък. Ако пък колата е регистрирана от предишния собственик, но е с неплатен данък, то задължението ще си остане за него, но не и за Владимир.
КАКВО МОЖЕМ ДА ПРЕПОРЪЧАМЕ НА ВЛАДИМИР?
1.Да извърши нужните проверки, преди да сключи договор за покупко-продажба.
2.Да сключи договорът за покупко-продажба на реалната му цена. Защо е нужно това?
Ако Владимир в даден момент реши да претендира и да защитава своите права, той ще може да иска от продавача връщане на цената, записана в договора.
Да, при записана по-ниска цена, Владимир ще намали размерът на дължимите нотариални такси по прехвърлянето, но дали си заслужава тази редовно практикувана „хитрост”?
3. В договорът за покупко-продажба може да бъде записано изрично, че Владимир ще плати цената, след като са уредени всички формалности по прехвърлянето на автомобила в КАТ и в данъчното. Продавачите трудно биха се съгласили на подобен вариант, но си заслужава да се направи усилието да бъдат убедени.
4. Ако не бъде включена горната уговорка, остава клаузата, че при наличие на тежести и вещни права върху автомобила от страна на трети лица, договорът се разваля и платената цена подлежи на връщане.
Минусът на този вариант, е че развалянето на договора няма да настъпи автоматично, а по съдебен ред. Владимир би трябвало да предяви иск срещу продавача и да се води дело. Това отнема време, но все пак е спасителен вариант за случая.
От къде идват „пукнатините” при покупка на автомобил втора употреба?
Липсата на кординация между КАТ и данъчните органи е една от причините.
Друг проблем е, че нотариусите нямат достъп до информация за запори над автомобили, нито до регистъра за особените залози. Това би улеснило много бъдещите купувачи.
Добра идея е всички проверки, свързани с покупко-продажба на МПС, да се извършват на едно място и всеки да има достъп до подобна информация.
Нашият герой Владимир е средностатистически българин и желанията са му обикновени. Поредна негова мечта е на път да стане реалност. Ако всичко е наред, скоро той ще се вози с хубавата си жена и добрите си деца в собствената си кола.
Да му пожелаем успех и нека продължи да следва мечтите си!
А за нас остава единствено да се усмихнем, знаейки че автомобилът е „придобивка”, на която всеки се радва.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум/.
адвокат Мариана Розованова
сподели статията