Категории
☰ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР- КЛАУЗИТЕ, КОИТО СА ВАЖНИ.
При покупка или при продажба на имот, често преди изповядване на нотариалната сделка при нотариус, между страните се сключва предварителен договор. Причините най-често са:
- Продавачите имат нужда от време, за да се снабдят с всички изискуеми за нотариалната сделка документи
- Покупката се осъществява чрез кредитиране от банка и отново е нужно време
- Купувачът има нужда от време, защото очаква парични постъпления, които ще използва при нотариалното изповядване на сделката, когато най-често се осъществява окончателното и по-голямото като сума плащане.
- Желание на страните да сключат предварителен договор.
ВАЖНО!!! Преди подписване на предварителния договор трябва да се запознаете с всички документи, свързани с имота и собствеността.
ВАЖНО!!! Преди подписване на предварителен договор е нужно да се запознаете внимателно с неговите клаузи. Неподписвайте, преди да сте сигурни,че договорът защитава интересите ви.
Основни клаузи в предварителния договор, като изброяването не е изчерпателно:
- Описание на имота
- С обзавеждане ли се продава- в случай, че е с обзавеждане, трябва да има опис на вещите и приемо-предавателен протокол за предаването им на купувача.
- Цена- посочване на цената и начинът й на плащане, срокове; придаване на ролята на задатък на определена сума, платима в повечето случаи при подписване на предварителния договор; уговорки относно заплащането на останалата част от покупно-продажната цена. Плащанията трябва да се извършват по банков път, когато покупно-продажната цена на имота е над 10 000 лева.
- Ако продавачите са двама, трима или повече- всеки от тях трябва да получи припадащата му се част от плащаните суми, изчислени на база притежаваните идеални части от имота. В случай, че плащането се извършва само по една банкова сметка / на един от собствениците /, останалите трябва да заявят изрично съгласието си в договора.
- Описание на правата и задълженията на двете страни по договора
- Декларации на продавача
- Срок и фиксиране на дата за изповядване на нотариалната сделка. Ако финансирането ще е чрез ипотечен кредит, важно е да сте направили предварителен разговор с избраната от вас банка.
- Срок или дата на предаване на владението на имота.
- Разноски, свързани с нотариалното изповядване на сделката / нотариална такса, местен данък за придобиване на имот и такса за вписване в Агенцията по вписване / и от кого ще бъдат заплатени.
- Поемане на задължение за заплащане на всички комунални услуги, включително и тези, дължими към съответната етажна собственост такси- към датата на нотариалното изповядване е важно всичко да е заплатено от страна на собственика и същият да представи на купувача съответните документи. Добре е при предаване на владението на имота, да се отчетат и запишат показанията на електромери, топломери, водомери; в случай, че се очаква изравнителна сметка за предходен период, да бъде уточнено в споразумителен протокол кой я заплаща.
- Неустойки при неизпълнение на задълженията на всяка от страните. Важно е на този раздел да се обърне внимание и да не остане задължение, чието изпълнение да не бъде обхванато и коментирано; в какъв срок се получават предвидените неустойки, има ли нужда от уведомяване, получаване на уведомяването; Връщане на получения задатък / или двойния му размер / или задържане на същия;
- Прекратяване и разваляне на договора- в какви случаи, по какъв начин се случват те. Важно е да се отбележи, че развалянето на договора е свързано с виновното му неизпълнение от отсрещната страна.
- Уведомявания между страните- как се случват, на какви адреси;
При въпроси и при нужда от съдействие, адвокатска кантора Мариана Розованова е на Ваше разположение. Телефон за връзка : 0878 87 10 18
сподели статията