Категории
☰КАК ДА СЪБЕРА ДЪЛЖИМИТЕ МИ СУМИ?
1. Вие сте юридическо лице / имате регистрирана фирма / и сте издали фактури за предоставени стоки/услуги, по които обаче липсва плащане. Как да съберете дължимите суми по фактурите?
Вариант за по-бързо решаване на проблема е завеждането на т.нар. заповедно производство- нужно е да подадете заявление за издаване на заповед за изпълнение и да поискате от съда издаване на изпълнителен лист за дължимите и неплатени суми по издадените от вас фактури. Дължимата държавна такса, която трябва да внесете, е в размер на 2 процента от претендираната сума. Съдът ще издаде първоначално заповед за изпълнение, която ще се връчи на длъжника. В нея ще бъдат отбелязани и възложени на отсрещната страна направените от вас разноски за държавна такса и адвокатски хонорар. В случай, че длъжникът не възрази в указания му срок, ще ви бъде издаден изпълнителен лист и с него ще може да образувате изпълнително дело за принудително събиране на дължимото. В случай, че длъжникът възрази срещу издадената и връчена му заповед за изпълнение, ще получите указание от съда, че имате възможност в 1-месечен срок да подадете искова молба . В образуваното исково производство трябва да докажете вземането си по основание и по размер. Разноските, направени в това производство за държавна такса, адвокатски хонорар, за искани и допуснати съдебни експертизи, ще бъдат възложени на ответника при уважаване на вашия иск.
2. Предоставили сте като физическо или юридическо лице заем и същият на уговорената дата не е върнат. Имате документ – договор за заем, запис на заповед. Отново чрез заповедното производство може да се снабдите със заповед за изпълнение и изпълнителен лист срещу длъжника си. Има особености, в зависимост от това дали вашия документ е нотариално заверен или не, дали става дума за договор за заем или запис на заповед. При възражение от страна на длъжника, се минава на исково производство, в което във ваша тежест ще е доказването на вземането по основание и размер.
3. Предстои Ви сключване на договор или вече сте страна по такъв, но искате да го прекратите или развалите. Всеки договор има своите особености и за това е изключително важно още преди подписването му, да сте запознати с неговото съдържание. Когато договорът е предоставен от отсрещната страна е естествено клаузите му да защитават в по-голяма степен нейните, а не Вашите интереси. Прекратяването и развалянето също имат своите особености, различен ред за осъществяване, различни последици. Независимо за какъв договор става въпрос – предварителен за покупко-продажба на недвижим имот, за предоставяне на заем, за извършване на услуга, за изработка, за строителство и др. – Вие може да разчитате на нас.
За повече подробности за вашите възможности и необходими стъпки, както и за получаване на цялостно съдействие при решаване на проблема, може да се обърнете към адвокатската кантора.
Тел.:0878 87 10 18
Имейл: advokat@infolaw.bg
Консултации се извършват на място в кантората или онлайн.
Адвокат Мариана Розованова
сподели статията