Категории
☰КАКВИ ИПОТЕКИ МОГАТ ДА БЪДАТ УЧРЕДЕНИ
Според начина на учредяването си ипотеките могат да бъдат договорни, законови и служещи като обезпечение пред съд.
Най-често срещаният начин за учредяване на ипотека е чрез сключване на договор. Договорът за ипотека се сключва във формата на нотариален акти следва да има точно определено съдържание. В него трябва да са посочени: данни за кредитора, за длъжника, за собственика на имота, ако ипотеката се учредява за чуждо задължение, описание на имотът, върху който се учредява ипотеката; обезпеченото вземане, неговият падеж и размерът на лихвите, ако такива са уговорени, както и сумата, за която се учредява ипотеката, ако вземането не е парично. Освен задължително определеното от закона съдържание, договорът за ипотека може да съдържа и допълнителни клаузи.
Договорът за ипотека подлежи на вписване незабавно, в рамките на работния ден, по разпореждане на съдията по вписванията от съответната служба по вписванията, в чийто район се намира ипотекираният недвижим имот. То се извършва служебно по почин на нотариуса, изповядал нотариалния акт. Вписването на ипотечния договор има действие в няколко насоки. То дава публичност на учредената ипотека и я прави противопоставима на всяко трето лице.С извършването на вписването възниква ипотечното право / конститутивно действие / и се определя реда на кредиторите при удовлетворяването му от стойността на ипотекирания имот в рамките на евентуалното принудително изпълнение на обезпеченото вземане / действие за поредност /. Именно това последно действие на вписването трае 10 години, считано от деня, в който е извършено. То може да бъде продължено, ако се поднови, преди този срок да е изтекъл. Ако вече е изтекъл срокът на действие на вписването, ипотеката ще може да се впише на ново, като в този случай ще има ред от новото вписване. Вписването се подновява по молба, която трябва да бъде придружена от препис от договора за учредяване на ипотеката.
Законна ипотека
Другият основен вид ипотеки са така наречените законни ипотеки. Те възникват само в предвидени от закона случаи, след вписването им от страна на правоимащите лица чрез подаване на молба до службата по вписванията по местонахождението на ипотекирания имот. Молбата за вписване на законна ипотека трябва да съдържа задължителните реквизити на ипотечния договор, да бъде подадена в два еднакви екземпляра и да бъде придружена от акта, във връзка с който е предвидена възможността за вписването й. Случаи на законна ипотека са посочени в самия ЗЗД: в полза на отчуждител на недвижим имот-върху отчуждения имот, като обезпечение на вземанията му по договора, както и в полза на съделителя, комуто се дължи допълване на дела – върху недвижимите имоти, оставени в дял на онзи съделител, който дължи допълване. Законната ипотека в полза отчуждителя възниква и когато договорът за покупко-продажба е сключен в полза на трето лице, а задължението на уговорителя за плащането на цената е разсрочено във времето. В този случай след приемане на договора, бенефициерът придобива имотът, обремен с ипотечното право на продавача. Възможност за учредяване на ипотека е предвидена и върху недвижимите имоти и вещните права върху тях, придобити изцяло или частично чрез ползване на банков кредит. Ипотеката се вписва в полза на банката, като в повечето случаи банката изисква да се извърши и застраховане на ипотекирания имот. Друг случай на зоконна ипотека е уреден в чл.349, ал.3 от ГПК във връзка с възлагането в дял на неподеляем имот – жилище. Когато жилището е било съпружеска имуществена общност, прекратена със смъртта на единия съпруг или с развод, и преживелият съпруг или бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на децата от брака, няма собствено жилище, съдът по негово искане може да го постави в дял, като уравни дяловете на останалите съделители с други имоти или с пари. Останалите съделители могат да впишат в своя полза законна ипотека като обезпечение на вземанията си за уравняване върху възложения на преживелия, съответно на бившия съпруг имот. Всеки от тях може да иска вписванена законна ипотека само за своето вземане, като конкуренцията на правата им, ще се разрешава в зависимост от поредността на технит евписвания.
Ипотеката като обезпечение пред съд
Третият предвиден от закона начин за учредяване на ипотечно право по своята същност представлява ипотека за обезпечаване на едно бъдещо вземане. Тя се учредява в полза на лицето, спрямо което се предприемат определени обезпечителни мерки, като обезпечава евентуалното негово вземане в случай, че последните се окажат неоснователно наложени и в резултат от това лицето, спрямо което са наложени, е претърпяло вреди. Разбира се настъпването и размерът на претърпените вреди следва да бъдат доказани от увреденото лице. Тази ипотека се учредява едностранно в облекчена форма: писмена с нотариална заверка на подписа. Необходимо е да бъде направена предварителна оценка на имота с оглед на това дали неговата стойност може да обезпечи изпълнението на очакваните вреди в резултат от неоснователното налагане на исканите от ищеца обезпечителни мерки.
Ако имате въпроси и нужда от съдействие, ние сме на Ваше разположение.
Адвокат Мариана Розованова, тел.: 0878 87 10 18
Източник: "Въпроси на българското вещно право", Стоян Ставру
сподели статията