Категории
☰А дали да не се споразумеем?
А дали да не се споразумеем?
В последните години е налице тенденция към нарастване броят на лицата, които имат непогасени задължения. Ако срещу нас има образувано изпълнително дело, можем да възложим на адвокат да провери какви действия са извършвани по него, има ли основания за прекратяването му, настъпила ли е погасителна давност на вземането и други. В зависимост от обстоятелствата, които са налице, може да се подадат искане до съдебният изпълнител за прекратяване на делото, дело за установяване на недължимост на сумите по изпълнителния лист или други.
Ако в резултат на проверката се окаже обаче, че няма основания за отпадане на задължението, вариант за последващи действия е лично или чрез упълномощен адвокат, да се проведат преговори с кредитора, относно дълга.
В практиката се разкрива разнообразие от договорености.
1. Така например, ако имаме финансов ресурс може да се споразумеем за плащане на част от сумата и опрощаване на остатъка.
2. В случай, че за обезпечение на задължението си сме ипотекирали свой недвижим имот, при съгласие на кредитора, може да ни бъде предоставен срок за продажба, след която да се издължим.
3. Разбира се, пред нас стои възможността и за разсрочване на задължениято, като при него също има различни опции. Първата е съглашението да се сключи за кратък срок при малки вноски, като последната е изравнителна и следва да се плати наведнъж или за нея да се сключи ново споразумение. Втората опция е дългосрочното споразумение с равни вноски за по-голям период от време.
Тези варианти са приложими и преди да има образувано изпълнително дело срещу нас (например кредиторът има издаден изпълнителен лист, но още не е образувал дело или ако е подал заявление, но още не е издаден изпълнителен лист или ако просто сте в просрочие на определено задължение). Ако имаме образувано изпълнително дело, то следва кредиторът ни да се задължи да спре делото, за да не ни удържат принудително средства, докато изпълняваме споразумението.
Важно е да знаем, че ако сключим споразумение, давност на задължението не тече. В този ред на мисли, следва внимателно да се прецени, дали с оглед конкретиката по изпълнителното дело, това е най-уместният вариант. При всички случаи последиците и клаузите на споразумението трябва да бъдат добре проучени и прецизирани, за да не подпишем неизгоден за нас документ.
Автор: адвокат Стелияна Димитрова
сподели статията