Категории
☰ПОГАСЯВАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ
ПОГАСЯВАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ
адвокат Мариана Розованова
В ежедневието ни се налага да сключваме различни договори и да поемаме различни задължения.Понякога дори не си даваме сметка, че влизаме в договорни отношения, а това неизменно води както до наличие на определени права, така и до съществуване на задължения. Примерите в тази насока могат да бъдат много на брой-договори с мобилни оператори, договори с Топлофикация, с Вик, ЧЕЗ, с физически или юридически лица /фирми/. Също така пазарувайки в магазина или ползвайки градския транспорт, ние отново сключваме „договор”, макар и същият да е в доста по-различна форма и да не е наименуван с това име. Да не забравяме и задълженията, които имаме към държавата- за данъци, за осигуровки и т.н.
Въпросът е кога се погасяват нашите задължения, имат ли изобщо някаква давност и какъв е начинът да се „отървем” от тях.
Говорейки за задължения, за погасяване и за срокове, е уместно да споменем, че във всички тези случаи става въпрос за института на погасителната давност. Казано съвсем просто, това е един период от време, определен от закона и с изтичането на който, бездействието на нашия кредитор / този, към който имаме задължения / се санкционира, като ни се дава възможност ние да откажем да изпълним задълженията си, позовавайки се именно на това бездействие и на този изтекъл в наша полза срок.
Както забелязахте, нужно е да са налице няколко неща-
-наличие на задължения, поети на някакво основание
-изтичане на определен срок, фиксиран в закона според вида на задълженията
-бездействие на кредитора, изразяващо се в непредприемане на съответните действия по събиране на вземанията
-позоваване на изтеклата давност от страна на длъжника чрез възражение
-определен момент за позоваване на изтекла давност- при започване на съдебно и принудително събиране на вземанията
В закона са определени два вида погасителна давност-обща и кратка.Разликата в тях е в срока и във вида на задълженията.
Кратката погасителна давност е 3 години. С тази давност се погасяват така наречените периодични задължения-
- задължения към мобилни оператори, към Топлофикация, вземанията на работниците за неизплатените им трудови възнаграждения,плащанията по наемни договори, плащания на обезщетения и неустойки по сключени договори и др.
Общата погасителна давност е 5 години.Тя се отнася за всички останали задължения, за които не важи кратката 3-годишна давност. Така например задълженията към държавата се погасяват с изтичане на общата давност.
Важно е да знаем, че погасителната давност не се прилага служебно. Какво означава това? Така например, ако срещу нас е заведен иск, с който се търсят задължения, които са вече погасени по давност, то съдът няма да отхвърли искът на нашия кредитор, ако ние не се позовем изрично на този факт.
Ако все пак се „подлъжем” и платим, не можем след това да поискаме връщане на платеното, дори и да се позовем в този момент на погасителната давност.
Погасителната давност не премахва нашето задължение, то остава да съществува. Позоваването на изтекла погасителна давност обаче лишава кредитора ни да го търси по принудителен ред. В подобна ситуация всичко зависи единствено от нашата воля дали ще плащаме доброволно или ще откажем. А кредиторът ни „пие чаша студена вода” и се укорява за бездействието си и за това, че ние сме били осведомени и сме се позовали своевременно на изтеклата в наша полза давност.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /.
сподели статията