Категории
☰КРЕДИТ-ПРОСРОЧИЛИ СМЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯТА СИ
Много често идват клиенти, които има подобен проблем. Финансови затруднения могат да настъпят винаги и по различни причини. Вземайки кредит, ние не предполагаме, че може да изпаднем в такава ситуация. Важното в случая е как да се справим с трудното положение? Какво да знаем предварително и как да реагираме своевременно?
Младен беше взел потребителски кредит без поръчители. Но този месец не беше внасял дължимата сума по погасяването му. Беше притеснен финансово и се плашеше от негативните последици, които биха настъпили за него. В проведеният разговор с него се опитах да му обясня основните неща, които трябваше да знае. Заедно щяхме да вземем най-правилното решение.
Какво да направим при финансови затруднения?
1.При ПОТРЕБИТЕЛСКИТЕ КРЕДИТИ
- вариант е да се предоговори кредита в същата банка / от която сте взели кредита/.
- Добре е да се поиска писмено от банката, от която е взет кредита удостоверение за оставащата сума по кредита и да се подготвят условия за рефинансирането му.
- Друг начин е да се направи проверка за условията за рефинансиране на кредита, предлагани от други банки .
2.При ЖИЛИЩНИ КРЕДИТИ
- Отново вариант е да се предоговори кредита със същата банка
Писмено се иска от банката / от която е кредита/ да издаде удостоверение за остатъка от кредита, както и писмо, с което банката да вдигне ипотеката. В подобни случаи самата банка предлага варианти за рефинансиране на кредита, в желанието си да задържи своите клиенти.
- Друг начин е да се направи забавяне плащането с един месец или два месеца. В такъв случай банката, от която е взет кредита, ще претърпи загуби и ще има по-голям интерес да предоговори кредита.
- Може като вариант да се направи рефинансиране на кредита от друга банка
- Вариант е и вътрешно рефинансиране от банката, от която е взет кредита. / този вариант е най-лошия, защото е възможно за новия кредит да не бъдат уговорени максимално добри условия/.
Ако сте просрочили плащането на вноски по кредита, какво може да се случи?
1.Първоначално служител от банката може да ви се обади и да ви напомни , че е необходимо вноската да се плати в определен срок.
2.Ако просрочието е повече от 60 дни, тогава банката може да подаде информация за вас, като нередовен клиент, към кредитния регистър. Същевременно банката започва да обсъжда с вас варианти за предоговаряне на кредита ви.
3.Ако просрочието е над 3 месеца, банката започва процедура по принудително събиране на кредита, който е отпуснала.
Какви действия могат да се предприемат срещу вас при това принудително събиране?
1.Налагане на запор върху трудовото ви възнаграждение и удържане от него на определена сума.
2.В случай, че имате банкови сметки, налага се запор върху тях и от тях се взимат суми за плащане на задълженията по кредита.
3.Ако притежавате имот –може да се наложи възбрана върху недвижимото имущество / включително и такова, получено по наследство/. След това се преминава към публична продан на същото.
4.Изземване и разпродаване на вещи от жилището, които притежавате.
Ако не бъде открито никакво имущество, банкови сметки и т.н / тоест нямате нищо /- при потребителските кредити банката продава кредита на фирма за събиране на задълженията. Но на каква цена?
При тази продажба на кредита ви, банката ще е на загуба. Тя ще вземе само около 20 % от дълга.
Възможно е вие да се опитате да се договорите с банката да се намали дългът ви, като предложите да платите примерно 50 % от стойността на дълга / защото ако банката го продаде на друга фирма, тя ще вземе много по-малко- само около 20% /. Това важи само за потребителските кредити.
За случая на Младен решихме да поиска писмено от банката, от която е взел кредита удостоверение за остатъка от кредита му, както и условия за рефинансирането му. Междувременно ще се направи и запитване към други банки за рефинансиране. Ще изберем най-изгодния вариант.
Не трябваше да се губи време. Целта е да се изпревари банката, преди предприемане на принудителни действия по събирането на дължимото.
В движение щяхме да мислим и за други възможности.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията