Категории
☰НЕ МОГА ДА ПЛАЩАМ ВНОСКИТЕ ПО ЗАЕМА
Това не е невероятна хипотеза, а реална ситуация, в която всеки от нас може да изпадне. Теглим потребителски или ипотечен заем от банка, защото имаме нужда от финансиране. Началото обикновено е обещаващо добро и ние изпълняваме задълженията си редовно. На този етап проблеми нямаме, а и банката е доволна.
Но имайки предвид динамиката на живота, който живеем, както и липсата на гаранция, че днешните ни доходи ще бъдат като утрешните, неусетно изпадаме в онова положение, наречено “затруднено”. Затрудненията ни може да са временни, но може и продължителността им да ни изненада. Резултатът е налице-от редовни платци на заема, се превръщаме в неплащащи с месеци длъжници.
Какво можем да направим, ако изпаднем във финансови затруднения?
Имаме възможност да разговаряме с банката и да поискаме предоговаряне на заема. По този начин ще се опитаме да си осигурим глътка въздух, уговаряйки по-леки условия по договора си.
Възможно е да изтеглим заем от същата или от друга банка, с който да погасим стария си кредит. Разбира се този вариант би бил удачен, ако новият заем е изтеглен при по-добри условия, при по-ниски лихви и съответно с по-ниски месечни вноски.
Също така някои хора, в отчаянието си, прибягват до така наречените „бързи заеми” от небанкови финансови институции. В този случай обаче е добре да си дадем сметка дали реално се спасяваме и на каква цена. Лихвите при бързите заеми не са никак ниски и могат да ни вкарат в един порочен кръг, от който излизането е трудно.
Възможно е да се обърнем към наши приятели или роднини, от които да поискаме помощ. Този вариант обаче като цяло е рядко осъществим- било защото хората, на които разчитаме, нямат подобна финансова възможност, било защото самите ние нямаме желание нашите затруднения да стават достояние на никого.
Някои хора вземат и радикални решения-да продадат свое имущество, за да могат да погасят заема си.
Последният ни вариант е да не правим абсолютно нищо. Но добре е да знаем, че неплащайки, не си решаваме проблемите, а само ги отлагаме във времето. В много случаи дори си навличаме допълнителни главоболия, а факта, че задълженията ни още повече ще се увеличат е неоспорим.Ето накратко какво може да се случи.
При неплащане на две или повече вноски / в зависимост от условията по договора /, банката е в правото си да обяви заема за предсрочно изискуем. Това на практика означава-да изиска плащане на целия дълг преди уговорения срок. Обикновено банката подава заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист от съда. На нас ни се връчва заповедта за незабавно изпълнение и ни се дава 14 дневен срок за възражение.
Ако възразим, то съдът дава на банката 1-месечн срок, в който тя да установи по реда на исковото производство своето вземане срещу нас по основание и размер. Обикновено се назначава и експертиза, с помощта на която да се даде отговор на въпроса по какъв начин и правилно ли е изчислен дълга.
Ако не възразим, то издадените срещу нас заповед за изпълнение и изпълнителен лист се стабилизират.
Тук е добре да направим уточнението, че дори и да възразим, тъй като банката си има вече изпълнителен лист срещу нас, тя може докато тече делото по установяване на вземането, тя да предприеме принудителни действия чрез съдебен изпълнител. За да спрем подобна възможност, ние трябва наред с възражението, да подадем и частна жалба срещу разпореждането за незабавно изпълнение и да се надяваме, че съдът ще уважи исканията ни. Разбира се освен надежда, са ни нужни и доказателства.
Също така е важно да си направим сметка дали в дадения случай е удачно да възразяваме срещу заповедта за незабавно изпълнение. В много случаи хората действат спонтанно и не мислят дали в резултат на реакцията си, няма да се вкарат в допълнителни разходи. Ще кажа само едно-ако реално дължим исканата сума и ако няма за какво да се хванем и на какво да се позовем с цел намаляване на дълга, то тогава не е препоръчително да възразяваме. Но преценката е индивидуална и зависи от много фактори. Ако решим, че шансът да намалим дълга си е голям, то е добре да се подготвим предварително и стабилно за предстоящото дело.
Ако заемът е потребителски и е с поръчители, то не бива да забравяме, че банката има възможност да си извади изпълнителен лист и срещу поръчителите и да търси от тях вземанията си.
Ако заемът е ипотечен, то банката има като обезпечение наш имот. В този случай е напълно възможно чрез съдебния изпълнител имотът да бъде описан, оценен и изнесен на публична продан. Не забравяйте, че дори и този имот да представлява за вас единствено жилище, след като е ипотекиран в полза на банката, то няма как да се противопоставите на евентуалната му продажба.
Когато имаме затруднения, не бива да забравяме, че всеки проблем може да има решение. Важен е моментът, в който сме осъзнали, че имаме нужда от помощ и сме я потърсили. Понякога дори няколко думи, дадени като съвет, могат да направят чудеса. Колкото по-рано обърнем внимание на ситуацията, в която сме изпаднали, толкова възможността да се „спасим” е по-голяма.
адвокат Мариана Розованова
/ Статията не претендира за изчерапателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията