Категории
☰ПРЕТЪРПЯХ ВРЕДИ, КОЙ НОСИ ОТГОВОРНОСТ?
Може би няма да се изненадате, прочитайки следващите редове. Все пак в България това не е инцидентен случай, а ежедневна практика.
Сигурно сте изпитали тръпката, създаваща се от опитите ви да избегнете многото дупки по пътищата ни. Както си шофирате спокойно, изведнъж се озовавате в ситуация, която може би отстрани изглежда комично, но на вас никак не ви е весело. Стремейки се да предпазите автомобила си от попадането му в някоя дупка, вие започвате да въртите волана ту наляво, ту надясно. Тръпката е неописуема, гледката още повече. Понякога маневрите ви се увенчават с успех и вие дори изпитвате нескрита гордост от шофьорските си умения, минавайки на косъм от препятствията. Но не са редки случаите, в които попадате в капаните, заложени уж случайно пред вас.Резултатът е налице-причинени вреди по колата ви и разбира се оправдано изричане от ваша страна на някои нецензурни пожелания по нечий адрес.
Кой е виновникът в случая? От кого може да поискате обезщетение за причинените ви вреди?
Отговорът е ясен-собственикът на пътя е този, който е длъжен да го поддържа в изрядно състояние. Това е съответната община по отношение на поддържането и ремонта на общинските пътища и Агенция „Пътна инфраструктура” – за републиканските пътища.
Ако сте попаднали в подобна ситуация и сте претърпели вреди, повикайте служители на КАТ, за да ви бъде съставен протокол за настъпило пътнотранспортно произшествие. По този начин вие ще се подсигурите с официален документ, установяващ настъпилите по автомобила вреди.
Какво е нужно, за да можете да предявите своя иск пред съда срещу виновника?
1.Наличие на вреди- имуществени или неимуществени.
Например спукана гума или изкривена джанта, в резултат на минаването през необезопасена и съответно необозначена „дупка” на пътя. За вас това са разходи, които трябва да направите, за да приведете автомобила си в предишното състояние.
Причинените болки и страдания съставляват неимуществените вреди.
2.Наличие на действие или бездействие, които са противоправни.
В конкретният случай бездействие на съответната община или Агенция „Пътна инфраструктура”, които като собственици, не са изпълнили своите задължения да осигурят безопасност на принадлежащите им пътища.Те са длъжни да ремонтират своевременно пътищата, използвайки услугите на фирми, занимаващи се с тази дейност
3.Причинна връзка между настъпилите вреди и действието или съответно бездействието.
На практика това означава да се установи, че конкретната вреда е настъпила в резултат именно на това противоправно деяние, изразяващо се в действие или бездействие.
Ако станете „участник” в подобен неприятен сценарий, потърсете отговорност от виновника.
Същите права имате и ако сте пешеходец, който е претърпял вреди от това, че някой не се е погрижил за тротоарите, градинките и парковете. Криви плочки, липсващи на много места, дупки по тротоарите, непочистени участъци от сняг…….Картината може да е многоцветна, а вие да се окажете с наранен или счупен крак или ръка.
Проучете кой точно отговаря за дадения участък, на кого е собственост той и действайте смело, защитавайки своите законни права и търсейки обезщетението, което ви се полага.
Помислете предварително и за това как ще докажете претенциите си-начинът на настъпване на вредите, мястото и причините за настъпване на инцидента или казано по-образно-подгответе внимателно "оръжията" си за предстоящата "съдебна битка".
Всеки е длъжен да обезщети вредите, които виновно е причинил другиму.
адвокат Мариана Розованова
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
сподели статията