Категории
☰НАКАЗАТЕЛНАТА ЛИХВА ОТПАДА!!!! ПРОМЕНИ ПРИ КРЕДИТИТЕ
На по-голямата част от нас ни се е случвало да вземем кредит. За хубаво или лошо, кредитът ни е необходим в даден момент. Възможно е да успеем да се издължим на банката преди уговорения срок, за който ни е отпуснат. Но в атака идват наказателните лихви при предсрочно погасяване.Справедливо ли е това? Да ни се начисляват лихви само, защото имаме желание да си платим и сме коректни с банката.Радостната новина е, че очакваме промяна в тази насока.
В началото на април в Държавен вестник са обнародвани промените в Закона за потребителския кредит. Скоро ще влязат в сила /от юли /.
Нека се запознаем какви са гласуваните и приети промени
1.ОТПАДАТ НАКАЗАТЕЛНИТЕ ЛИХВИ при предсрочно погасяване на кредита.
Нека разгледаме следния пример. Теглили сме кредит за 10 години и в един момент виждаме, че имаме финансовата възможност да го изплатим за целия период. Не се усмихвайте, примерът не е само с учебна цел, а е реален и често срещан.
Кога да се издължим на банката? Според новите промени, за да няма наказателни лихви, трябва да сме платили поне 12 вноски преди това. Нужно е да е минала 1 година, от както сме изтеглили кредита си.
Веднага ще ме попитате- ами ако не е минала тази 1 година и сме направили 8 вноски примерно, какво ще се случи? Ще си имате наказателна лихва. Добрата новина е, че тя ще има таван и той е в размер на 1%. Но дори и процентът да е малък, по-добре запазете желанията и възможностите си за след 4 месеца / да имате общо 12 платени вноски/.
Как стои сега въпросът за наказателните лихви?
Всички знаем добре. 4-5 % ни се начисляват допълнително.
За кои договори ще важат тези промени? Ако сме теглили кредит преди години, ще можем ли да се възползваме от облекченията?
Тази промяна важи за всички договори, независимо от факта, че са сключени преди години.
Промяната ни дава и възможност да рефинансираме кредита си от друга банка.
Имаме кредит в една банка. В даден момент с огромно разочарование откриваме, че условията за теглене на кредит в друга банка са доста по-добри. Можем ли да се възползваме?
Ще изтеглим кредит от втората банка, с който ще погасим оставащото ни задължение към първата банка.При това без да са ни начислили допълнителни такси за предсрочно погасяване. След това ще продължим да си плащаме вноските, но вече към втората банка. А условията и лихвите ще са тези, които са ни впечатлили и които сме си избрали.
2.Промени ще има и за малките заеми- в размер до 400 лева. Ние няма да можем в определен срок, след получаването им, да се откажем от кредита, осъзнавайки, че условията на отпускането им не ни допадат.
3.Въвежда се забрана банката да събира такса/комисионна повече от един път за едно и също действие.
Всички суми, които се начисляват от банките, трябва да бъдат описани подробно в договора и ние, като кредитополучатели ще сме напълно осведомени за всичко. Така че нека четем договорите си внимателно и да реагираме, ако има нередности.
4.Парламентът гласува и ТАВАН ЗА ПОТРЕБИТЕЛСКИТЕ И ИПОТЕЧНИТЕ КРЕДИТИ- около 50 %. Какво означава това?
Ако сме взели 10 000 лева, максимумът, който може в края на срока на договора да дължим е общо до около 15 000 лева. На това изменение възразиха небанковите фирми, отпускащи бързи кредити. Явно на тях това ограничение не им е изгодно. На всички ни е ясно защо. Печалбите ще им намалеят много. Таванът важи и за кредити до 400 лева.
5.ТАКСИТЕ към банките за предсрочно погасяване ОТПАДАТ, но се запазват тези, които се дължат към държавата.
На практика това означава, че ако решите да предоговорите или рефинансирате кредита си, отново ще има такси, но те ща са значително намалени./ само към държавата/. Ще се дължи нотариална такса 2 % от размера на заема. Но при всички положения тези промени ще улеснят гражданите и ще намалят техните разходи. Те ще могат да сменят банката, ако условията й, станат неизгодни.
6.Няма да има възможност банката да изменя едностранно условията по сключения договор за кредит. В самият договор подробно трябва да бъде описано по какъв начин ще се извършва промяна.
Това на практика означава, че банката няма как да увеличи едностранно размерът на лихвата или да измени условията по договора. Лихвеният процент ще зависи само от фактори, които са външни за банката и тя няма да има контрол върху тях.
7.Въвежда се и забрана за използване на различен шрифт в договорите за кредит / включително и по-малък/.
8.Отпадат такси по управлението на кредита, но това няма да доведе до поевтиняване му, защото те ще са включени в лихвения процент.
9.При ипотечните кредити- вие, като кредитополучатели, можете да избирате какъв договор ще сключите.
При единия вид договор, при неплащане от вас и принудително изпълнение, банката ще се удовлетворява до размера на обезпечението / имота, който е ипотекиран /. Това означава, че имотът се изнася на публична продан и сумата, за която се продаде, ще отиде за банката. Нищо повече.
При другият вид договор , кредитополучателят ще отговаря с цялото си имущество / както беше до сега/.По горния случай- ако сумата, която се вземе от имота, не е достатъчна да покрие задълженията на кредитополучателя, той ще продължи да отговаря за остатъка с цялото си имущество. Къде е уловката?
Ако пристъпите към първия вид договор, банката ще ви отпусне по-малък процент от исканата за даден имот сума, или ще ви даде кредит, но при по-висока лихва.
10.Промените важат само за новите договори, които предстоят да се сключват. Изключение прави единствено предсрочното погасяване на кредита, което ще става без наказателни такси и неустойки.
Нека са ни честити новите промени!!!
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използването на юридическа терминология е сведено до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията