Категории
☰РАЗВАЛЯНЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР, СКЛЮЧЕН СЪС СТРОИТЕЛ
Вие сте собственик на парцел и искате да се извърши строеж на сграда. Намирате подходящ строителен предприемач и му учредявате право на строеж върху имота ви срещу получаване на част от застроеното.
Правото на строеж се учредява с нотариален акт.
След това сключвате със строителя договор за строеж относно построяването на определена част от бъдещата сграда, чиято собственост ще ви бъде прехвърлена с нотариален акт впоследствие. Договорът със строителя е предварителен и с него вие не ставате собственик на построеното. Собственик е строителят. Подобни договори могат да се сключат и с други собственици на обекти в бъдещата сграда.
В този договор се уговарят подробно правата и задълженията на страните, до каква степен на завършеност ще се предадат обектите, уговарят се срокове, неустойки и т.н.
НО КАКВО ЩЕ СТАНЕ, АКО СТРОИТЕЛЯТ НЕ ИЗПЪЛНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯТА СИ- примерно сградата е на 50% завършена, или има незавършени ВиК и електроинтсталации, липсва покрив и др.
КАКВИ ДЕЙСТВИЯ Е НУЖНО ДА ПРЕДПРИЕМЕТЕ?
Вие трябва да изпратите НОТАРИАЛНА ПОКАНА до строителя да изпълни задълженията в определен срок и да го предупредите, че при бездействие, ще предявите претенциите си пред съда. В този случай ще претендирате обезщетения, неустойки, разходи.
След изтичане на срока и неизпълнение от страна на строителя, вие може да предявите ИСК ПРЕД СЪДА.
Ако строителят не изпълни задълженията си, посочени в поканата, Вашият договор е анулиран и вие можете да предявите претенция в съда срещу него за възстановяване на суми, глоби, интерес и разходи.
Възможна е и хипотезата, в която с оглед построеното и бездействие от страна на строителя, вие имате интерес да искате от съда да бъде обявен предварителния ви договор за окончателен и да придобиете собствеността върху уговорения обект.
/ Статията не претендира за изчерпателност по съответната тема. Използваната юридическа терминология е сведена до минимум /
адвокат Мариана Розованова
сподели статията